Misafir
6,5625
5,8278
239,26
ÜYE GİRİŞİ

SALİHLİ TİCARET BORSASI’NDAN İRAN ÜZÜMÜ TEPKİSİ

Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy, “İran üzümünün Türk üzümü gibi satılmasının önüne geçmek için yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi.

 SALİHLİ TİCARET BORSASI’NDAN İRAN ÜZÜMÜ TEPKİSİ

Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy, “İran üzümünün Türk üzümü gibi satılmasının önüne geçmek için yetkilileri göreve çağırıyoruz" dedi. 

Meclis Başkanı Halil Çöygün ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Salihli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yetiş Aksoy, yaptığı açıklamada, "Çekirdeksiz kuru üzüm ihraç eden ülkeler içinde başrol oyuncusu ülke Türkiye’ dir. Ülkemizin en önemli rakiplerinden biri ise İran’dır. Bu yıl rekoltenin aşırı düşük olması sonucu üzüm fiyatlarının piyasada 5.2 TL /kg seviyelerine kadar yükselmesiyle, Türk kuru üzümü ile İran kuru üzümü fiyatları arasında yaklaşık 450 - 500 $/ton farklar oluştu. Üretimdeki düşüklüğü gördükleri halde bile, düşük fiyatla alivre satış yaparak taahhüt altına giren bazı ihracatçıların, bu taahhütlerini yerine getirmek ve yükselmekte olan üzüm fiyatlarını düşürmek için kalitesi Türk üzümü ile kıyas edilemeyecek kadar düşük ve Avrupa pazarlarına girmekte çok zorlanan İran üzümünü Mersin serbest bölgesinde tekrar işleyip, kalitesini yükseltip bu üzümlerin kutularını da değiştirerek Türk üzümü diye satmaya başladıkları duyumları alınmıştır. Bu duyumları da; “bu ihracatçıların borsalarda alım yapmamaları, fiyatları aşağı çekmeye çalışmaları, İran üzümünün 2.500$/ton seviyelerinde Avrupa pazarlarında boy göstermesi gibi etkenler” desteklemektedir. Gelinen bu noktada üzüm üreticilerimiz, canla başla bu ülke ve bu ülkenin üreteni kazansın diye çalışan dürüst tüccarlarımız, dürüst ihracatçılarımız ve çiftçi kuruluşlarımız ve en önemlisi ülkemiz, hem ekonomik kayba, hem de yıllarca zorla kazanılmış pazarların 3-5 haksız rekabet yapan ihracatçı yüzünden kaybedilmektedir. Burada tüm yetkilileri; ülkemiz ve ülkemizin geliri ve ticaretindeki kayıp adına, zorluklarla üreten üreticilerimiz adına bu haksız olaya dur demek için göreve çağırıyoruz" dedi. (İHA)

  Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim