Misafir
6,0894
5,353
220,65
ÜYE GİRİŞİ

Kırsal kalkınmaya büyük yatırım

Kırsal kalkınmaya büyük yatırım

TKDK Manisa İl Koordinatörü Uğur Uslu, İPARD 1 kapsamında Manisa’da 150 milyonluk yatırım yapıldığını duyurdu. Yatırımların kırsal alanda yoğunlaştığını belirten İl koordinatörü Uslu, İPARD 2 kapsamında 115 milyon lira hibe dağıtacaklarını söyledi

HABER MERKEZİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu  (TKDK) Manisa İl Koordinatörlüğü,  IPARD 1 Programı kapsamında 459 başvuru aldı, 322 projeyle sözleşme imzalarken, bunlardan 315 tanesine ödeme yaptı. Bugüne kadar hibe desteği verilen 315 projeyle 3 bin 75 kişinin istihdam edildiğini belirten TKDK Manisa İl Koordinatörü Uğur Uslu, “40 yaşın altında faydalanan genç yatırımcı sayımız 148 kişi, kadın yatırımcı sayımız ise 30’dur. Kadınlardan daha çok proje yapmalarını bekliyoruz. Çünkü kadınlara pozitif ayrımcılığımız var. Kadın yatırımcılar ve genç yatırımcılarımız bizde proje değerlendirme aşamasında diğer yatırımlara kıyasla bir tık daha öne geçiyorlar.  Genelde kırsal alana yönelik yatırımlarımız var. Projelere minimum yüzde 50, maksimum yüzde 70 hibe desteğimiz var. Bu oran destek kalemleri oranlarına göre değişiyor” dedi. 

İPARD 2’YE 145 BAŞVURU

315 proje için 75 milyon TL’lik hibe desteğinde bulunduklarını vurgulayan Uslu, “Bu kapsamda ilimize de 150 milyon TL’den fazla yatırım yapıldı. Bu yıl 30 Aralık’a kadar da kalan 6 projeye 10 milyonluk daha ödeme yapacağız. Gerek süt üreten, gerekse et üreten tarımsal yatırım işletmelerde destekler aldık. Birçok kalemde destek veriyoruz. 2016’da başlayan ve 2020 yılını kadar devam edecek olan IPARD 2 Programı kapsamında ise 145 başvuru aldık. Burada teslim edilen projelerin tamamı onaylanırsa 177 milyon TL’ye ulaşacak proje yatırım tutarı için 115 milyon TL’lik hibe dağıtacağız” diye konuştu. 

EN BÜYÜK HİBE DESTEĞİ

7 milyon 300 bin TL yatırımlı bir projenin olduğunu dile getiren Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani Akhisar’da yapılacak olan et işleme tesisidir. Onaylandı, gönderildi, inşallah önümüzdeki ay sözleşme imzalayacağız. İlimize AB standartlarında bugüne kadar verilen en büyük hibe destekli proje olacak.”  
 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim