Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Soma Davası yine ertelendi

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin görülen davada ara karar verildi. 20’nci duruşması görülen davada 5’i tutuklu 51 sanığın yargılanması 26 Mart 2018 günü devam edecek.

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği faciaya ilişkin görülen davada ara karar verildi. 20’nci duruşması görülen davada 5’i tutuklu 51 sanığın yargılanması 26 Mart 2018 günü devam edecek. 

Ara karar öncesi savcı, Manisa soruşturması dosyasının “gizlilik ihlal edilmemesi kaydıyla” istenilmesine ve beklenilmesine; tutuk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti ve mahkeme başkanı Salih Pehlivan ise bu kararı onaylayarak Manisa’daki soruşturmanın kurulacak olan komisyonun önderliğinde gizli bir şekilde mahkemeye ulaştırılması kararını verdi.
“Ekmeğini kazanırken öldürülenler için mücadele edenler yalnız kalmayacak” diyerek sözlerine başlayan Sosyal Haklar Derneği Başkanı müdahil avukatlardan Can Atalay “Avukatlık mesleğinin ezilenler, emeği ile geçinenler yurttaşlar yararına onların haklarını savunmaya çalışan avukatlara yönelik, avukatlık mesleğinin bu şekilde yapılmasına yönelik saldırıların yoğunlaştığı bir anda yaptık bu duruşmayı. Bu dosyanın en önemli emektarlarından Avukat Selçuk Kozağaçlı arkadaşımız tutuklu iken bu duruşmaya çıktık. Yerini doldurmaya çalıştık ne kadar başarılıyız bilmiyoruz. Fakat şu bilinsin, bu ülkede ne olursa olsun halkın hakları için mücadele edenler, emeği ile geçinen yurttaşların hakları için mücadele edenler, ekmeğini kazanırken öldürülenler için mücadele edenler yalnız kalmayacak. Onların avukatlığı o arkadaşımız tarafından yerine getirilemiyorsa bir diğer arkadaşımız tarafından yerine getirilecek. Bu vesile ile sözümüze Türkiye’nin dört bir yanından mesleklerini yapmaları nedeni ile tutuklu olan başta Selçuk arkadaşımız olmak üzere bütün arkadaşlarımıza, bütün ailelerimizle birlikte selamlarımızı göndererek başlıyoruz” ifadesini kullandı. 
“NE İDÜĞÜ BELİRSİZ BİR SORUŞTURMA….”

Atalay, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bugün önemliydi, fiil ve faal değerlendirilmesinin esnetildiği, ceza yargılamasının en temel kurallarının esnetildiği bir Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı manipülasyonu ile karşı karşıyayız. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı Can Gürkan’ın şikayeti üzerine ne idüğü belirsiz bir soruşturma başlattı. Ne idüği belirsiz diyoruz, çünkü öldürülen bizim evlatlarımız, buradaki insanların evlatları. Soruşturma Can Gürkan’ın avukatlarının bilgisi dahilinde ancak buradaki ailelerin bilgisinden kaçırılarak sürdürülüyor. Böyle bir şey söz konusu değil, Cumhuriyet tarihinde böyle bir soruşturma yok. Bugün mahkemenin verdiği ara kararlar bu açıdan önemlidir, dikkat çekicidir ve yerindedir. Fakat bir eksiklik var, ne olursa olsun bu aşamada soruşturmanın geliştirilmesi talebi olarak değerlendirilemeyecek bir durumda. Bu dosyada hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde olay açıklığa kavuşmuş, kimin nasıl sorumlu olduğu açıklığa kavuşmuş durumdadır. Duruşma salonunda söylenilenin bir başka anlamı var, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı bu dosyayı bekletirken kimin ne yaptığını ayrıntısı ile açıklayan bilirkişilerden zorla ifade alıyor. Duruşma salonunda Alp Gürkan’ın avukatı ayrıntısı ile anlattı. Manisa Cumhuriyet Başsavcılığının yaptığı bu işte dikkat çekicidir.”
“BU DAVA BİR KATLİAM DAVASIDIR”
Çağdaş Hukukçular Derneği Genel Sekteri Nergiz Tuğba Aslan ise yaptığı açıklamada, “Bu katliamın yaşandığı gün, ertesi gününden itibaren ülkenin dört bir yanından ezilenlerin, yoksulların yanında olan avukatlık mesleğini bu şekilde yürüten avukatlar olarak her birimiz oradaydık. O günden itibaren aslında siyasal iktidarın nasıl bir basıncının olduğunu birebir şahidiyiz, bizzat biz de karşılaştık. O koşullardan bugüne kadar bu dava getirildi. Bu dava dünya tarihinde çok önemli bir katliam davasıdır. Bunun unutulmasına adliyenin tozlu raflarına kaldırılmasına aslan izin vermeyeceğiz.” 
Ailelerin hakimin vicdanına seslendiğini kaydeden Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukat Hatice Aslan Atabay ise “Hakim biz avukatların yanı sıra ailelere de söz verdi, hepimiz tekrar onların acılarını, bu davanın onlar için anlamlarını tekrar tekrar gördük. Hakimin vicdanına seslendiler, arkasındaki yazıyı gösterdiler. Biz tekrar tekrar aynı duyguları yaşadık ve çok etkileyiciydi. Bu da bu duruşmanın önemli bir parçasıydı” şeklinde konuştu.
 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim