Misafir
6,0706
5,3716
214,29
ÜYE GİRİŞİ

Kirlilik değil ekonomi yaratacak

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, İnsan sağlığı ve çevreyi önemli ölçüde tehdit eden bitkisel atık yağların toplatılması konusunda belediyeler ile firma arasında üçlü protokol imzalandığını söyledi. Protokolle hem çevre zararının önüne geçilecek hem de enerji kaybı önlenecek.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, İnsan sağlığı ve çevreyi önemli ölçüde tehdit eden bitkisel atık yağların toplatılması konusunda belediyeler ile firma arasında üçlü protokol imzalandığını söyledi. Protokolle hem çevre zararının önüne geçilecek hem de enerji kaybı önlenecek.

TUNAY AKTAŞ

Kontrolsüz biçimde atıldığında kanalizasyon sistemi, akarsu, toprak ve yeraltı sularına karışarak içme sularına büyük zarar veren bitkisel atık yağların toplatılması için Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeler ve Çevre İzin Lisansı bulunan Deha Bitkisel Atık Yağ firması arasında üçlü protokol imzalanıyor. 15 ilçe belediyesi ile üçlü protokol sonucunda bitkisel atık yağlar bu firma tarafından toplanacak. Şehzadeler, Selendi, Saruhanlı, Akhisar, Gördes, Demirci, Sarıgöl, Alaşehir, Salihli ve Kula ilçelerinde üçlü protokol tamamlanırken Ahmetli ve Kırkağaç ilçeleriyle de protokoller yapılacak. Turgutlu ve Soma ise daha önce farklı bir atık yağ firması ile sözleşme imzalamış durumda.

AĞIR ÇEVRE KİRLİLİĞİNE SEBEP OLUYOR

Ağır bir çevre kirliliğine sebep vermemek için yağların bilinçsiz bir şekilde doğaya bırakılmaması gerektiğini belirten Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nurettin Aytekin, “Günümüz hayatında yağlar, sıklıkla kullandığımız maddelerden olmaktadır. İnsanlar tarafından yoğun şekilde kullanılan bu maddelerin, doğaya uygun şekillerde bırakılması gerekiyor. Bilinçsiz bir şekilde bu maddelerin doğaya atılması, sulara karıştırılması halinde çok büyük su kütleleri kirlenebilmekte. Bu da ağır bir çevre kirliliğine neden olmakta” dedi.

11 AYDA 105 TON ATIK YAĞ TOPLANDI

Aytekin, “Lokanta, yemek fabrikaları, otel, motel, yemekhaneler, turistik tesisler ve tatil köyleri ile diğer benzeri tesisler bu yağların en çok bulunduğu yerler. Bitkisel atık yağ firmasından alınan bilgiye göre, 2017 yılı içerisinde Manisa’da en çok bitkisel atık yağ toplanan ilçeler Yunusemre ve Şehzadeler. 2017 Kasın ayına kadar alınan verilere göre, Manisa’da 105 bin 619 kilogram, 2016 yılında 78 bin 77 kilogram, 2015 yılında da 214 bin 977 kilogram bitkisel atık yağ toplanmış. İl müdürlüğü, atık yağların kontrol ve denetimini, 2872 sayılı çevre kanunu kapsamında, tesis ve belediyeler bazında yapmaktadır” ifadelerini kullandı.

BİOENERJİ OLARAK KULLANILIYOR

Toplanan atık yağlar genel olarak elektrik üretmek için kullanılıyor. Biyoelektrik üretiminde enerji olarak tekrar kazanılıyor ve kaynak olarak kullanılıyor. Ayrıca geri kazanım sayesinde atık yağlar biodizel, yağlıboya ve sanayi sabunu yapımında kullanılıyor. Vatandaşların korsan yağ toplayıcılarına da dikkat etmesi gerekiyor.  Lisansı olan firma haricinde yağların toplanması yasak. Türkiye’de yıllık yaklaşık 80 bin ton atık yağın korsan toplayıcılar tarafından toplanıp temizlenerek tekrar kullanıma sunulduğu yetkililer tarafından ifade ediliyor.

 

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim