Misafir
6,0825
5,3113
209,71
ÜYE GİRİŞİ

‘Bu yanlıştan dönülmeli!’

Manisa Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Alaattin Sönmez, Et ve Süt Kurumu’nun, 100 bin baş kasaplık sığır ithal etmek için ihaleye çıkacağına dikkat çekerek, yerli besiciye darbe vuracak bu ithalat yanlışından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Manisa Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Alaattin Sönmez,  Et ve Süt Kurumu’nun, 100 bin baş kasaplık sığır ithal etmek için ihaleye çıkacağına dikkat çekerek, yerli besiciye darbe vuracak bu ithalat yanlışından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

HÜLYA KILINÇ

Üreticiler ve tüketiciler açısından kırmızı et fiyatlarının daima sorun olmaya devam ettiği ülkemizde, yıllardır sığır ithal edilmesine rağmen kırmızı et fiyatları istenilen seviyelere indirilemiyor.

2010 yılından bu yana sürdürülen ithalat politikası ile dışa bağımlılığın doruk noktaya çıktığı ve üretimin can çekiştiği belirten Manisa Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Alaattin Sönmez ise, Et ve Süt Kurumu’nın 100 bin baş kasaplık sığır ithal etmek üzere ihale açtığına dikkat çekerek, “Bu yanlıştan dönülmeli”görüşünü dile getirdi.

‘BESİLİK HAYVAN ETHAL EDİLSİN’

Et ve Süt Kurumu’nun 19 Şubat tarihinde gerçekleştireceği ihaleye yerli ve yabancı firmaların teklif verebileceğine işaret eden Sönmez, kasaplık hayvana karşı olduklarını, besilik hayvan ithalatının daha doğru olacağını söyledi. Besilik hayvan ithalatının hem istihdam yaratacağını, hem de ülke ekonomisinin kazanacağını ifade eden Sönmez “Bitkisel üretimde olduğu gibi hayvancılıkta da temel sorunun yüksek girdi maliyetleri. Yem fiyatları yüksek olduğundan  işin içinden çıkamıyorlar. Besi danası  gelirse Et ve Süt Kurumu kessin zarar yok. Ama istihdam olmalı,  üretici para kazanmalı. Bu şekilde ülke ekonomisine bir yararı yok. Devlet, tüketiciyi düşünerek ithalat yapıyor, ama Üretici de zararına malı nasıl üretecek. Dengeyi sağlamak için yapılıyor ama böyle olmalı. Üreticiyi de düşünmek lazım. Zarar etmeden besi sığırcılığını göz önünde tutmamız gerekiyor. Hayvancılıkta ithal sektörü her geçen yıl geriye götürüyor. Kasaplık et daha ucuz diye tercih ediliyor ama besi danası ithal edilerek Et ve Süt Kurumu’na kestirilerek fiyat dengesi sağlanabilir. Et olarak ucuz geliyorsa, dana olarak da ucuz gelecektir.  İki tarafta mağdur olmasın.”dedi.  

‘ET İHTİYACI YERLİ ÜRETİMDEN KARŞILANMALI’

Son 7 yıldır yoğun olarak ithalat yapıldığını belirten Sönmez “Karkas et ve kasaplık hayvan ithalatının ülke hayvancılığı için sakıncalı. Doğru olan kendi ihtiyacımızı yerli üretimden karşılamak. İthalat çözümse besilik hayvan ithal edilmeli. Bu hayvanlar Türkiye’de 7-8 ay beslenecek. İstihdam sağlanacak, yem verilecek. İşletmeler boş kalmayacak. Fakat, kesimlik yani kasaplık hayvan ithal edilince kesilip tüketiliyor. Ülke ekonomisine hiç bir yararı yok. Yapılacak kasaplık hayvan ithalatı, yerli besiciye ve besilik dana ithal edenlere büyük darbe vurur. Bu yanlıştan dönülmeli.”görüşünde bulundu.

 

 

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim