Misafir
6,0347
5,3177
227,74
ÜYE GİRİŞİ

Dezavantajlı kadınlar üretime katılıyor

Üretim başlamadan yurt dışından talep almaya başladılar

Yunusemre Muhtarlar Derneği tarafından dezavantajlı kadınları istihdama katmak amaçlı hazırlanan ‘Yunusemre Kadınlarından İstihdam Atağı’ projesinde ‘mesir kokulu mum’ üretimi için ilk eğitim başladı. Kadınlara istihdam sağlayacak olan projede, üretim başlamadan yurt dışından talep gelmeye başladı.
 

TUNAY AKTAŞ

Yunusemre Muhtarlar Derneği tarafından dezavantajlı kadınları istihdama katmak amaçlı hazırlanan ‘Yunusemre Kadınlarından İstihdam Atağı’ projesinde ‘mesir kokulu mum’ üretimi için ilk eğitim başladı. Henüz üretime geçmeyen mesir kokulu mumlar için yurt dışından da çok fazla talep geldiği öğrenildi.
İçişleri Bakanlığı tarafından ilk kez bir Muhtarlar Derneği projesi olarak onaylanan yaklaşık 22 bin TL bütçeli ‘Yunusemreli Kadınlardan İstihdam Atağı’ projesi kapsamında ev hanımı kadınların istihdama katılmasını sağlamak amacıyla Manisa’nın ünlü mesir macunundan esinlenilerek yola çıkılan mesir kokulu mum üretimi öncesinde 25 kursiyer ilk eğitimlerine başladı. Yunusemre Halk Eğitim Merkezi’nde yaklaşık 120 saat sürecek olan eğitimlerin sonunda kursiyerler arasından seçilecek olan 10 kadın atölye üretiminde istihdam edilecek. Taleplerin yoğun olması durumunda istihdam edilecek olan kadın sayısının daha da artması bekleniyor.
Verilen ilk eğitim öncesi Yunusemre Halk Eğitim Merkezi’nde bir açıklama yapan Yunusemre Muhtarlar Derneği Başkanı ve Laleli Muhtarı Bedriye Pehlivan, “Yunusemre Muhtarlar Derneği olarak yazmış olduğumuz ‘Yunusemre Kadınlarından İstihdam Atağı’ projemizin kursu başladı. Dernek olarak yazmış olduğumuz bu projede kadınlarımız mesir kokulu mum üretecekler ve kendileri için bir gelir kaydedecekler. İstihdam oluşturmaya çalışacağız zaten projemizin amacı da dezavantajlı grup olan kadınlarımıza istihdam sağlamak. Bu anlamda Ar-Ge çalışmalarımızı da başlattık. İlk kez bir muhtar derneği olarak İçişleri Bakanlığının onayladığı projeye sahip olmuş olduk. Bu anlamda sorumluluğumuzun bilincinde olan bir derneğiz” dedi.

KURSİYERLERE GÜNLÜK 25 TL ÜCRET
Kursiyerlerin İŞKUR’dan destekli ücretli bir kursa başladıklarını kaydeden Pehlivan, “Günlük 25 TL ücret alacaklar. Yaklaşık 25 kadınımız bu projede kursiyer olacak. 120 saatlik bir program dahilinde Eda Yılmaz hocamız ile birlikte kursiyerlerimiz mum yapma eğitimine başlamış olacaklar. Kursumuzu Yunusemre Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde düzenledik. Kursiyerlerimiz kurs süresince burada olacak ve eğitimler halk eğitim merkezi müdürlüğünün kontrolünde devam edecek. Projenin denetimin de ise İl Dernekler Müdürlüğüyle de sürekli iletişim halinde olacağız.” şeklinde konuştu. İSTİHDAM SAYISI ARTABİLİR
Kurs sonunda atölye kısmında 10 kadının istihdam edileceğini, taleplerin yoğunluğuna göre istihdam edilecek kadın sayısının daha da artabileceği Pehlivan şunları söyledi:“Kurs süresince 25 kadınımız istihdam edilmiş ve kurstan faydalanmış olacak. Biz daha sonra dernek olarak bunun atölye çalışmalarını başlatacağız ve yaklaşık 10 kadınımızın istihdam edilmesi için gerekli çalışmaları yapacağız. Amacımız onları istihdam edebilmek. Burada çok güzel talepler alıyoruz, çok güzel tepkiler alıyoruz. Özellikle yurt dışından duyup da ya da buradan bilgi veren arkadaşlar aracılığıyla şuanda bile ‘Ne zaman üretime geçeceksiniz. Ne zaman bize numuneler gelecek? Ona göre tanıtımlarını yapmak istiyoruz’ diyenler var. Bu da bizim için çok sevindirici. Bu işin pazarlamasıyla ilgili bizlerle çalışmak isteyenler var. Projemiz onaylandığından beri çok güzel geri dönüşümler alıyoruz. Bu da kadınlarımızın faydasına olacak.”
Yunusemre Halk Eğitim Müdürü Aynur Özdemir ise şunları söyledi: “Yunusemre Muhtarlar Derneğimizle yapılmış bir çalışma sonucu bu kursu açtık. Çalışmamızda mesir kokulu mum yapımı öğretilecek. Kurum binamızda çalışmalara devam edilecek. İŞKUR kursiyerlerimize günlük 25 TL ücret verecek. İnşallah kursun sonunda güzel ve değişik bir çalışma olacak.” 25 ev hanımı kadının katıldığı kursta ilk dersi veren eğitmen Eda yılmaz ise mumların nasıl yapılacağı ve derslerde işlenecek konular hakkında kursiyerleri bilgilendirdi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim