Misafir
6,0347
5,3177
227,74
ÜYE GİRİŞİ

Beyazfil davası başlıyor!

​​​​​​​Manisa Akademik Odalar Birliği’nin öncülüğünü yaptığı ‘Beyazfil Yıkılmasın Platformu’ sit olmaktan çıkarılan Beyazfil binasının yıkılmaması için İdare Mahkemesine dava açmaya hazırlanıyor.

Manisa Akademik Odalar Birliği’nin öncülüğünü yaptığı ‘Beyazfil Yıkılmasın Platformu’ sit olmaktan çıkarılan Beyazfil binasının yıkılmaması için İdare Mahkemesine dava açmaya hazırlanıyor.

HÜLYA KILINÇ

Üç yıl önce 30 milyon 450 bin liraya satılan Beyazfil binasının, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu Kararı ile sit alanı olmaktan çıkarılması ile birlikte yıkılması gündeme gelen bina için Manisa Akademik Odalar Birliği’nin öncülüğünde oluşturulan  ‘Beyazfil Yıkılmasın Platformu’, dün yapılan geniş kapsamlı toplantıda binanın yıkılmasını engellemek için İdare Mahkemesi’ne dava açılması kararı aldı.

İhaleye çıkarıldığı dönem büyük tartışmalara neden olan Manisa’nın sembolü durumundaki Beyazfil binası, Ağustos 2014 tarihinde 30 milyon 450 bin lira bedelle İstanbul’da faaliyet gösteren Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ'ye satılmış, uzun yıllar Manisa Sosyal Güvenlik Kurumu’na hizmet veren binanın satışının iptal edilmesi için kamuoyu oluşturulmaya çalışılmış, ancak etkili olamamıştı.

İZMİR RED ETTİ,  ANKARA KABUL ETTİ

Kentsel Sit alanı içinde kalan ve birinci grup taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen Beyazfil binasının  bu tescilini kaldırmak için Teksan Brode Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 5 Mayıs 2017 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na  yaptığı başvuru, 9 Haziran 2017 tarihli karar ile red edilmişti. Ancak firma bu kez de Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na başvurarak karara itiraz etmişti. Firmanın talebi ve İzmir Bölge Kurulu’nun kararını değerlendiren Yüksel Kurul, 15 Kasım 2017 tarihinde verdiği kararla Beyazfil binasının tescilini kaldırarak sit alanı olmaktan çıkarmıştı.

18 AKADEMİK ODA VE STK’LAR GÜCÜNÜ BİRLEŞTİRDİ

Sit alanından çıkarılan binanın yıkılmaması için kamuoyu oluşturmaya çalışan  Manisa Akademik Odalar Birliği, dün düzenlediği ilk toplantı ile somut bir adım attı. Manisa Eczacılar Odası  Eczacı Neşe Gülersoy Salonu’nda düzenlenen toplantıya 18 akademik oda temsilcisi ve üyeleri, Eski Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban ve partililer katıldı.

‘RANT AMAÇLI DEĞİŞİKLİK YAPILAMAZ’

Beyazfil binasının tarihi ve Manisalılar için önemi ile ilgili bir konuşma yapan Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcüsü Devrim Bali, bu araziye rant amaçlı imar planı değişikliği yapılmayacağını, yeni yapılacak binanın da bu kurallara uymak zorunda olduğunun altını çizdi.

Bali açıklamasında şu ifadelere yer verdi “Taşınmaz : 14.10.2011 tarih ve 139 sayılı karar ile İzmir 2 nolu korum kurulunca onaylanan koruma amaçlı imar planı sınırları içindedir. Bu sınırlar içerisindeki taşınmazlardan tescilli olmayan yapılar yeni yapılmak istendiğinde özel imara tabidirler. Tescilinin düşürülüp yıkılacağı planlanan yapı kentsel sınırlar içerisindedir, bu koruma amaçlı imar planı sınırları içerisinde mevcut yapıların yıkılıp yeniden yapılması gerekirse şu koşullar geçerli: Bina yüksekliği maksimum 6.80 metreyi geçemez. Kat âdeti 2’yi aşamaz, asma kat yapılamaz maddesiyle sınırlandırılmıştır. Ayrıca cephe çatı saçak gibi mimari detaylarda yapılaşma koşulları belirtilmiştir. Beyaz filin yıkılmasıyla yerine koruma kurulunun yapılaşma şartlarını taşıyan 2 katlı batar katsız bina yapma zorunluluğu vardır. Şehrin merkezinde olan  bu araziye rant amaçlı imar planı değişikliği yapılmaz ise yeni yapılacak bina bu kurallara uymak zorundadır.”

‘İNŞALLAH SAVCILIK DA BAZI ŞEYLERİ DUYAR’

Eski Yargıtay Üyesi Ali Suat Ertosun ise, ihaleye çıkarıldığı dönemde Beyazfil ile ilgili satış şartnamesini iki kişinin aldığına dikkat çekerek şöyle konuştu “Bir tanesi taşınmaz 1. Grup tescilli olduğundan her türlü başvuru hakkını saklı tutarak ‘ben bu ihaleye girmiyorum’ demiştir. Çünkü ‘burası sit alanındadır ve tarihi eserdir’ demiştir. Ancak  diğer firma Teksan A.Ş. ihaleye girerek 30 milyon 450 bin liraya burasını satın almıştır. Aldığında da burasının tescilli olduğunu  bilmektedir. Firma taşınmazı satın aldıktan sonra kiracıları çıkarmaya başlamış, bugün 50 dükkanı  tahliye ettirmiş 7 kiracı ile devam etmektedir. Şirket  2017 yılında, binanın sit alanından çıkarılması için 2 numaralı kurula başvurmuş, kurul bu teklifi red etmiş, daha sonra bu karara itiraz edilmiş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu oy birliği ile bu kararı kaldırmıştır. Manisa’nın ortasında ve en mevki yerde bulunan bina yıkılacak olursa arsası kupon maiyetinde olduğundan  değeri de paha biçilemeyecek meblalara ulaşacaktır. Firmanın burayı AVM, otel yapmayı planladığı konuşulmaktadır. Beyazfil  binası ihaleye çıkarılırken binanın tescilli olduğu şartnamenin atıf yaptığı belgelerde belirtilmiştir. Belgeler bir bütündür, sadece şartnamede bu işin yazılmamış olması tescilli olmadığını göstermez, atıf yapılan belgelerin  de incelenmesi gerekirdi. Biran için bu binanın tescilli binalardan olmadığını varsayalım. O zaman da Sosyal Güvenlik Müdürlüğü tarafından tescili kaldırılmış ve daha sonra satılmış olsaydı bunun daha yüksek  fiyatlara satılması mümkün değil miydi? Bu niye yapılmaz. Bunu anlamak mümkün değildir! Bu bina tescili kaldırılarak satılmış olsaydı herhalde en az 150 milyon ederdi. Platform olarak yüksek kurulun tescili kaldıran kararını tepkiyle karşıladık. Vatandaşlarımıza şunu sormak istiyoruz. Geçmişte açtığımız davalarda Manisa’nın geleceğini düşünmediğimiz yönünde bazı haksız eleştirilere maruz kaldık. Bu davayı açalım mı? açmayalım mı? Açalım diyorsanız beraber olalım ve sonuna kadar gidelim.  Bu ihalede şaibe var dedik. İnşallah savcılık da bazı şeyleri duyar.”

CHP’Lİ BİÇER MECLİSE TAŞIYACAK

Tur Yıldız Biçer, önemli bir ihaleye neden 2 kişinin başvurduğu sorusunun altını çizerek, firmanın yanında kimlerin durduğu ile ilgili duyumları olduğunu ancak açıklamak için erken olduğunu söyledi. Biçer, konuyu soru önergesi ile meclise taşıyacağını dile getirdi. Muradiye eski belediye başkanı Erdinç Yavaşlı ise, çöplüğü dönen Beyazfil binası ile algı yaratılmaya çalışıldığı görüşünü savunurken, diğer taraftan da binadaki çöpleri temizlemeyen Şehzadeler ve Büyükşehir Belediyesi’nin ise suç işlediğine vurgu yaptı.

‘BELEDİYELER SUÇ İŞLİYOR!’

Konuşmaların ardından Kültür Bakanlığı Yüksek Kurulu tarafından verilen Beyazfil binası üzerindeki tescil işlemini kaldıran kararın iptal edilmesi yönünde  idare mahkemesine dava açılmasına,  katılımcıların oy birliği ile karar verildi.

  Yorum Yazın :Misafir

  Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

  Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
  1 2 3 4 5 6 7 8
  21°
  Yarın:22°
  Açık
  Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
  Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
  Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
  Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim