Misafir
6,3706
5,6943
259,7
ÜYE GİRİŞİ

‘Topyekün bir mücadele gerekiyor’

Teknoloji bağımlılığının ana sınıflara kadar düştüğü uyarısı yapan Manisa Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Oğuz Gökmen, “Mücadelemizin esasında madde bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı, sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı hepsi var. Topyekün bir mücadele gerekiyor” dedi.

 

‘Topyekün bir mücadele gerekiyor’

Teknoloji bağımlılığının ana sınıflara kadar düştüğü uyarısı yapan Manisa Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Oğuz Gökmen, “Mücadelemizin esasında madde bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı, sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı hepsi var. Topyekün bir mücadele gerekiyor” dedi.

Muzaffer Kirt

Manisa Rehberlik Hizmetleri İl Danışma Kurulu Toplantısı, Manisa Rehberlik Araştırma Merkezi’nde yapıldı. Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetlerinden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Yücesoy başkanlığındaki toplantıya İlçe milli eğitim müdürlüklerinin özel eğitim ve rehberlikten sorumlu şube müdürleri, Manisa’da bulunan 4 rehberlik araştırma merkezinin müdürleri, rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölüm başkanları, her kademeyi temsil eden birer okul müdürü ve bu okullarda görev yapan birer rehber öğretmeni ile Rehberlik Araştırma Merkezi’ndeki rehber öğretmenleri katıldı. Manisa’da 2018-2019 eğitim öğretim döneminde okullardaki rehberlik programlarında uygulanacak iki ortak hedef çalışması yapıldı. Bunlardan biri yazın okullar kapanırken öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik rehberlik ihtiyaçları belirleme anketi düzenlendi. Anketten çıkan sonuçlar değerlendirildi. Mesleki ilkeler, değerler ve meslekler hakkında üst öğrenim kurumları hakkında çocukların, velilerin ve öğretmenlerin rehberlik ihtiyacı olduğu çıktı. İkinci çalışmada çocuklardaki hayır diyebilme, durma, kalkma, çatışma yönetimi bunların hepsini içine alan sosyal beceri eğitimi.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI ANAOKULUNA KADAR DÜŞTÜ

Manisa Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber Öğretmeni Oğuz Gökmen, bağımlılıkla mücadele konusunda herkese görev düştüğünü vurguladı.  Şehzadeler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Manisa Rehberlik Araştırma Merkezi olarak geçen yıldan bir çalışma yürüttüklerini kaydeden Gökmen, “Teknoloji bağımlılığı ana okullara kadar düştü. Bağımlığının epey yaygınlaşmasını tespit ettiğimizden dolayı çalışma yapıyoruz. Bütün okullarımızdaki rehber öğretmenlerimizi bu konuda bir eğitimden geçtirdik. Aslında bu çalışmamız yerel düzeyde değil. Bakanlığımızın da Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı diye bir projesi var. Yeşilay ile ortaklaşa düzenlenen bir çalışma bu. Bu çalışma kapsamında Manisa Merkez, Şehzadeler ve Yunusemre’de değil il genelindeki bütün rehber öğretmenlerimiz eğitim aldı. Öğretmenlerimiz, öğrencilerimize ve velilerimize eğitim vermeye devam ediyorlar.  Hatta bu çalışma daha da yaygınlaşsın diye Halk Eğitim Merkezi kapsamında kurslar açıyoruz ama yine okullarımızda çalışmalarımız devam ediyor. Şehzadeler İlçe Milli Eğitim ve Rehberlik Araştırma Merkezi olarak bağımlılıkla mücadele kapsamında velilere, öğrencilere yönelik bir kitap hazırlığı içersindeyiz. Kitabın basımını yaparak dağıtımını sağlayacağız” dedi.

ÖNCELİKLE VELİLER ÖRNEK OLACAK

Bağımlılıkla mücadele konusunda önce kişilerin örnek olması gerektiğini vurgulayan Gökmen, “Çocuklara tabletle oynama diyoruz ama onların yanlarında cep telefonu sürekli elimizde. Çocuk okuldan geldi bir şey soruyor babası telefonla oynuyor, annesine bakıyor sosyal medyada dolaşıyor. Öncelikle biz örnek olacağız veliler olarak. Çocuklara uygun uğraşlar bulacağız.  Özellikle madde bağımlılığı gibi konulurda çok konuşmakta doğru değil. Hiç bahsetmemek daha doğru. Hatta çocuklara sanata, spora yönlendirmek daha iyi. Teknoloji bağımlığında da şu artık günümüzde mümkün değil. Bu cep telefonunu kullanmayın, yasak demek mümkün değil. Örneğin okullarımızda cep telefonu kullanmak yasak değil, onu sınıfta, derste kullanmak yasaktır. Onun için bilinçli teknoloji kullanımına sahip olmalarını sağlamalıyız. Çocuklar telefonda ne kadar vakit geçirecek, tabletle ne kadar vakit geçirecek. Biz yetişkinler bile telefonu, tableti elimizden düşüremiyoruz. Direk bir yönlendirme değil de bilinçli bir şekilde yaklaşmalıyız çocuklarımıza. Ve uygun boş zaman etkinleri sağlamamız lazım” diye konuştu. Çocukları bağımlılıktan ihtiyaç duydukları etkinliklerle, alanlarla kurtarabileceklerini dile getiren Gökmen, “Sporla, sanatla, sosyal etkinliklerle, uygun boş zaman etkinlikleriyle, etkili rehberlik çalışmasıyla kurtarabiliriz” dedi.

TOPYEKÜN BİR MÜCADELE GEREKİYOR

Bağımlılıkla mücadelenin resmi kurumlarının koordinasyon kurulu toplantısıyla çözülebilecek bir durum olmadığına dikkat çeken Gökmen, “Bakanlığın iki hedefi var.  Birincisi ihmal ve istismarı önleme, diğeri de bakanlığın 2 yıldır üzerinde durduğu bağımlılıkla mücadele.  Bağımlılıkla mücadelede hepsi var. Madde bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı, sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı hepsi var. Medyanın, ailelerin, okulların, çevrenin, sokağın yani toplumda yaşayan herkesin aslında bu konuda duyarlı olup gerekli desteği verdiği zaman biz ancak o zaman başarılı olabileceğiz. Özellikle uyuşturucu konusundaki uluslararası piyasada dönen kara para o kadar yüksek ki devletlerin uğraşmasının hep bir adım önünde oluyorlar. Onun için topyekün bir mücadele gerekiyor” dedi. 

“EĞİTİM SÜRECİNİ ÇOCUKLARIMIZA GÖRE AYARLAMALIYIZ”

Ana sınıfını ve birinci sayfaya başlayan öğrenciler için uyum eğitimi çalışmasının gerçekleştiğini belirten Gökmen, “Çünkü çocuklar evde anne, baba ya da yakınlarının tavsiyeleri, ilişkileri çok farklı ama okula başlıyor. Okulda belli kurallar var. Çocukların okula başlaması için bakanlık bir hafta önceden bunları uyum eğitimi kapsamında okula hazırlıyor.  Tabi ki eğitim çok uzun bir süreç. Hayat boyu öğrenme devam ediyor. Bu geniş eğitim sürecini düşünerek çocuklarımıza yaklaşmamız lazım. Çocuklarımıza her şeyden önce sevgiyle, hoşgörüyle, anlayışla yaklaşmamız gerekiyor. Bir de her çocuk farklı. Bir sınıfta 30 öğrenci varsa aslında 30 ayrı yürek, 30 ayrı kafa, 30 ayrı düşünce var. Bizler çocukların özelliklerine göre anlayış göstermeliyiz” diye konuştu.

Yorum Yazın :Misafir

Yorumda İsminizin Çıkması İçin Üye Girişi Yapmalısınız

Son dönemde yaşananların adı konulmamış bir dünya savaşına işaret ettiğini belirten Siyasal İletişim Uzmanı ve Siyaset Bilimci Ozan Erdem, bu süreçte en merkezi ülkenin Türkiye olduğunu ve kurulan yeni dünya düzeninin belirleyicisi olduğunu söyledi. Siyaset Bilimci- Eğitimci- Yazar Ozan Erdem ile 23 maddeden oluşan, liderlik özellikleri ile donanmış şahsiyetlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hazırladığı; “Lider Bir Şahsiyetin İnşâsı” adlı, keyifle okuyabileceğiniz son kitabı hakkında röportaj gerçekleştirdik. “Biz, "Rant-yolsuzluk-sömürü” çarkını "ticaret-tarikat-siyaset” sosuna bulandırıp bize yutturmaya çalışanlardan medet ummayız”diyen TKP’nin Manisa Büyükşehir Adayı Çınar, bu ablukayı dağıtacak bir iradeye ihtiyaç duyulduğunu belirterek, 31 Mart akşamından ve 1 Nisan sabahından itibaren de yine alanlarda, meydanlarda, fabrikalarda, okullarda örgütlenmeye, güçlenmeye devam edeceklerini söyledi. Menekşe Restaurant’ın Yeni Mahalle’de bulunan şubesini işleten Hüseyin Yıldırım ve ortağı Ömer Bediroğlu, et kebap ürünlerinin yanı sıra farklı olarak verdikleri lahmacun hizmetiyle kısa sürede tercih edilir oldular. ​​​​​​​Türkiye’nin önde gelen siyaset bilimcilerinden Murat Bahadır Akkoyunlu, Türkiye’nin dünyada küresel çeteler karşı verilen mücadelede başı çektiğini ve 2500 yıllık devlet aklıyla hareket ettiğini söyledi.   Bütün bu varsayımlar altında, toplam sanayide istihdam edilecek nitelikli iş gücü ihtiyacının artacağı, eğitim ve gelir düzeyi yüksek bir iş gücü yapısının oluşacağı öngörülmektedir. “Bu arka bahçe diye nitelendirdiğimiz federasyon siyaset üretecek, yeni siyasetçiler yetiştirecek-geliştirecek. Yetiştirdiği genç kardeşlerimizi topluma arz ederek siyasi kadrolarda ve bürokrasilerde yer almalarını sağlamak.
1 2 3 4 5 6 7 8
21°
Yarın:22°
Açık
Diğerleri Manisa Belediyesi Manisa Valiliği Celal Bayar Üniversitesi
Diğerleri Basın İlan Kurumu Basın Yayın EGM Anadolu Ajansı
Kurumlarımız Birey Dersanesi Özel Merkez ASML Manisa Manşet Gazetesi
Künye Yayın İlkeleri Kullanıcı Sözleşmesi Reklam İletişim